Minden, amit 50 felet tudni érdemes

Silver Fox

Négy éves csúcson a szakember hiány – a világ a tehetséget keresi

2011. május 31. - nagymenő

Világszerte háromból egy munkaadónak jelent nehézséget, hogy megfelelő munkaerőt találjon. A Manpower 36 országot érintő kutatása szerint ez az arány 2007 óta nem volt ilyen magas, és a tavaly mért 31%-hoz képest 3 százalékpontos növekedést mutat. A hiányszakmák viszont öt éve nem változtak: technikusokat, értékesítőket és szakmunkásokat a legnehezebb találni. Magyarországon viszont úgy tűnik, ezzel ellentétesek a tendenciák: míg tavaly ilyenkor a megkérdezett munkaadók 30%-a mondta, hogy nehéz betöltenie az üres állásokat, az idén már csak 23%-uk nyilatkozott így. A hazai hiányszakma listát azonban – csakúgy, mint tavaly – most is a szakmunkások vezetik.

A felmérés szerint Japánban van a legnagyobb hiány szakemberekből, itt a munkaadók 80%-a küzd nehézségekkel, amikor alkalmazottat keres. A lista élén van még India és Brazília, illetve a világátlagnál nagyobb mértékben küzd a megfelelő munkaerő hiányával Németország. A legkönnyebb helyzetben pedig a lengyelek vannak, náluk mindössze 4% nyilatkozott úgy, hogy gondot jelent megfelelő munkaerőt találni.
Manpower Éves Tehetség Felmérés szerint a legnehezebben betölthető munkakörök 2011-ben, világszerte:
1.      Technikusok
2.      Értékesítők
3.      Szakmunkások
4.      Mérnökök
5.      Segédmunkások
6.      Cégvezetők
7.      Könyvelők, pénzügyi munkatársak
8.      Informatikusok
9.      Operátorok (gyártósori betanított munkások)
10. Adminisztratív, irodai és személyi asszisztensek
 
 


A legnehezebben betölthető munkakörök 2011-ben Magyarországon:
 
1. Szakmunkások
2. Csoportvezető
3. Értékesítők
4. Karbantartók
5. Gépkezelők
6. Sofőrök
7. Szakácsok
8. Mérnökök
9. Recepciósok
10. Technikus
 
A munkaadók több mint fele szerint hatással van egy cég működésére, ha az üres álláshelyet nem sikerül rövid időn belül betölteni. Ez a hatás a megkérdezettek 20%-a szerint kifejezetten magas, míg 37% szerint közepes. A magyar munkaadók a szakember hiányt ugyancsak problémaként élik meg: 17%-uk szerint nagymértékben, míg 42%-uk szerint közepes mértékben befolyásolja a cég üzletmenetét.
 
Világszerte, és mindhárom vizsgált régióban a legnagyobb problémának azt tartják a munkaadók, hogy az álláskeresőknek nincs gyakorlata. Meglepő, de a megkérdezettek a második okként a pályázók hiányát említették, míg a szakmai/technikai képességek hiányát a harmadik helyre rangsorolták. A problémák rangsora Magyarországon is ugyanez. Mindez azt jelenti, hogy a jövőben a munkaerő piacon megnő a tréningek és fejlesztések jelentősége, valamint azt, hogy újfajta toborzási módszereket kell kifejleszteni.
 
Arra a kérdésre, hogy milyen stratégiát dolgoztak ki arra, hogy megoldják a nehézségeket, amelyeket a munkaerő felvétel okoz, a legtöbben (21%) azt válaszolták, a már meglévő munkaerő tréningezését, fejlesztését tervezik. Ez aránytalanul alacsony aránynak tűnik ahhoz képest, hányan nevezték a pozíciók betöltését leginkább akadályozó tényezőnek a tapasztalat és a készségek hiányát.
 
Annak ellenére, hogy Magyarországon a munkaadók ugyanazokat az okokat sorolták az első helyekre, mint a világ más országaiban, a megoldást itt máshol keresik. Nálunk a munkaadók 21%-a inkább a toborzási/hirdetési módszerein változtat, a munkaerő képzése és fejlesztése csupán a megkérdezettek 5%-a szerint jelenthet megoldást.
Kiss Judit, a Manpower Magyarország ügyvezető igazgatója úgy látja: a hazai munkaadók gondolkodása éppen ellentétes irányba mozdul, mint ahogy azt világtendenciák indokolnák. Mivel a munkaadóknak kisebb –bár még így is jelentős - része érzi azt, hogy nehéz megfelelő munkatársat találni, összességében úgy látják, a munkanélküliek nagy száma miatt az álláshelyek betöltése összességében nem tartozik a legnehezebben megoldható problémák közé. Úgy tűnik, a már meglévő kollégákkal sem foglalkoznak megfelelően, pedig egy hosszú távon tervező cég életében kulcsfontosságú lenne tehetség megtartása, fejlesztése.


 

A bejegyzés trackback címe:

https://silverfox.blog.hu/api/trackback/id/tr402945253

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása