Az ENSZ 2011 óta minden évben megjelenteti felmérését a világ legboldogabb országairól. Ebben, ellentétben a szigorúan pénzügyi és gazdasági szempontú mutatókkal azt vizsgálják, hol a legelégedettebbek az emberek az életminőségükkel, amelybe az anyagi biztonságon túl a szociális és egészségügyi ellátás, az oktatás, a társadalmi szolidaritás, a környezet állapota, és még számtalan más tényező tartozik.
A Columbia Egyetem kutatói most szűkítették kicsit a kört, és azt vizsgálták, hol a legjobb az időseknek. A kutatók által kidolgozott rendszer azt is tökéletesen megmutatja, mely országok azok, amelyekben a legjobban alkalmazkodnak az egész fejlett világban súlyos problémát jelentő demográfiai trendre, vagyis a társadalom elöregedésére,
Az index olyan gazdasági és társadalmi mutatókból áll, amelyek összesítve jól tükrözik az idősek státuszát és jóllétét az adott országban. Vizsgálták például, hogy az idősek mennyire aktív tagjai a társadalomnak, mekkora a társadalmi összetartás. További szempont volt a jóllét, a testi-és lelki egészség, a méltányosság és a biztonság.
A listát Norvégia vezeti, a második Svédország, míg a bronzérmes az Egyesült Államok. A negyedik helyen Hollandia végzett, míg az ötödiken Japán.
Érdekesség, hogy az általános boldogságindex 2017-ben szintén Norvégiában volt a legmagasabb, ám ezen a listán a TOP 10-be az idősek boldogságlistáját vezető öt országból mindössze a három európai tudott bekerülni.
Az idősek életminőségét összesen 18 országban vizsgálták. Szomorú tény, hogy az utolsó helyet 23,5%-os mutatóval Magyarország szerezte meg. (A győztes Norvégia mutatója 65%.) Az általános listán Magyarország 155 ország közül a 75 helyen végzett.