Minden, amit 50 felet tudni érdemes

Silver Fox

Nehéz lesz munkát találni - Holtponton a felvételi kedv a 3. negyedévre!

2013. június 11. - nagymenő

Mérsékelten gyengült a Manpower Munkaerő-piaci Mutató Magyarországon. Az előző negyedévi +2%-ról a mutató értéke 0%-ra csökkent.

Az előző év azonos időszakához viszonyítva ugyanakkor mérsékelt, 2% pontos a hazai mutató erősödése.

A felmérés szerint 2013 harmadik negyedévben kilenc szektorból mindössze háromban számolnak a munkaadók azzal, hogy több munkavállalót vesznek fel, mint ahányat elbocsátanak.

A Manpower ma nyilvánosságra hozott Munkaerő-piaci Felmérése szerint a munkakeresők lehetőségei 2013 harmadik negyedévében vegyesen alakulnak. A megkérdezett munkaadók 11 százaléka növekedésére számít, ugyanennyien pedig elbocsátást terveznek. 67% semmiféle változtatásra nem készül.

A Manpower immár a 17-ik negyedévben teszi közzé magyarországi kutatását, most először szezonálisan kiigazított adatokkal. A szezonális hatásoktól megtisztított mutató értéke 0%.  Negyedéves összehasonlításban ez két százalékpontos gyengülést jelent, az előző év azonos időszakához viszonyítva viszont ugyanilyen arányú növekedést. A továbbiakban a közlemény a szezonálisan kiigazított adatokat tartalmazza, anélkül, hogy ezt külön jeleznénk.

A Manpower Munkaerő-piaci felmérés 752 magyarországi munkaadó megkérdezésével készült.

“Bár a munkaadók 11%-a felvételt tervez, a magyar munkaerő-piac immár több negyedéve a stagnálás jeleit mutatja. Úgy látjuk, a vállalkozásoknak még mindig nehézségeket okoz a termékek és szolgáltatások értékesítése, éppen ezért addig halogatják a munkaerő felvételt, ameddig csak lehet – még akkor is, ha a meglévő munkaerő elégtelen a kereslet kiszolgálására.” – kommentálta az adatokat Kiss Judit, a ManpowerGroup Magyarország ügyvezető igazgatója.

“Figyelmeztető jel, hogy a bizonytalan válaszadók aránya rekord magasságra, 11%-ra nőtt, ami csaknem háromszorosa annak, amit átlagosan mértünk a kutatás kezdete óta eltelt 17 negyedévben. Ez egy újabb bizonyíték arra, hogy – különösen a magyar munkaerő-piacon – az egyetlen biztos pont a bizonytalanság. Minden érintettnek – munkaadónak és munkát keresőnek – egy olyan környezethez kell alkalmazkodnia, amely gyorsan és folyamatosan változik, és kiszámíthatatlan, hogy mi lesz három hónap múlva” – tette hozzá Kiss Judit.

Iparági adatok

Kilenc szektorból ötben a munkaadók az alkalmazottak számának csökkenésére számítanak. A legnagyobb arányban a mezőgazdaság, vadászat, erdőgazdálkodás és halászat területén terveznek elbocsátásokat a munkaadók. A mutató értéke ebben a szektorban a legalacsonyabb, -7%. Az építőiparnak immár második éve nem sikerül kitörnie a negatív tartományból, jelenleg -5%-on áll a mutató. Stagnálást jeleztek a vendéglátóipar munkaadói. A legoptimistább várakozásokat a pénzügyi, biztosítási, ingatlan és üzleti szolgáltatások területéről jelentették. A Munkaerő-piaci Mutató értéke itt +13%. A gyártás területén a mutató +3%-on áll, míg a köz- és szociális szférában +1%-on.

Negyedéves összehasonlításban a munkáltatók kilenc ágazatból hatban várnak jeleztek csökkenést. A nagy- és kiskereskedelemben valamint a mezőgazdasági, vadászati, erdészeti és halászati szektorban 8% ponttal csökkent a mutató értéke 2013 második negyedévéhez viszonyítva. Ugyancsak gyengültek a várakozások a közüzemi szolgáltatások, valamint a szállítmányozás, raktározás és kommunikáció területén, mindkét szektorban 5-5% ponttal. Ugyanakkor 6% pontos növekedést jeleztek a vendéglátóiparból, 4% pontot erősödött a mutató pénzügyi, biztosítási, ingatlan és üzleti szolgáltatások területén, míg az építőiparban 1% pontos növekedést várnak az előző negyedévhez viszonyítva.

Az előző évhez viszonyítva kilenc szektorból ötben várható növekedés. A legjelentősebb javulást – 12% pontosat – pénzügyi, biztosítási, ingatlan és üzleti szektorból jelentették. Bár az építőipar kilátásai továbbra is borúsak, a tavalyi év azonos időszakában mérthez képest 9% pontot erősödött a mutató. Szintén javultak a kilátások a köz-és szociális szférában, valamint a vendéglátóiparban. Előbbiben 8, míg az utóbbiban 7% ponttal. Jelentősen, 10% ponttal romlott viszont a helyzet a szállítmányozás, raktározás és kommunikáció területén, és ugyancsak visszaesés várható a nagy- és kiskereskedelemben, ahol 9% ponttal csökkent a mutató értéke.

Regionális adatok

Nyolc régióból ötben a munkahelyek számának csökkenését várják a munkaadók 2013 harmadik negyedévében. Az Észak-Magyarországi munkaadók a leg kevésbé optimisták: itt a mutató értéke -8%. Továbbra is negatívak a Dél-Dunántúli és a Budapesti álláskeresők kilátásai, a munkaerő-piaci mutató ezekben a régiókban -7, illetve -6%-on áll.   A legoptimistább várakozásokat a Nyugat-Dunántúlról jelezték, ahol a Munkaerő-piaci Mutató +14 %-on áll. A Közép-Magyarországi régió a második,  +17%-os mutatóval. Ugyancsak munkahelyek számának növelését tervezik a Dél-Alföldön. 

Az előző negyedévhez viszonyítva nyolc régióból hatban romlottak a kilátások. A legnagyobb visszaesésről az Észak-Magyarországi munkaadó számoltak be. Itt 10% pontot gyengült a mutató értéke. 8% ponttal romlottak a kilátások a Dél-Alföldön, és 6% ponttal a fővárosban. Ugyanakkor a Közép-Dunántúl és Közép-Magyarország mutatója 4-4% pontot erősödött.

Az egy évvel korábbihoz képest négy régióban nőtt a mutató értéke. A Dél-Alföldön a legnagyobb mértékben, 12% ponttal. Ugyancsak javulás tapasztalható Közép-Magyarországon és a Nyugat-Dunántúlon, 8, illetve 6% ponttal. A legnagyobb gyengülést az Észak Alföldről, valamint Budapestről jelentették a munkaadók. Míg az előbbiben 6, utóbbiban 4% ponttal csökkent a mutató értéke az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Nemzetközi kitekintés

A ManpowerGroup harmadik negyedévre vonatkozó felmérésében kevés jel mutat arra, hogy globálisan jelentősen javulnának a munkaerő-piaci kilátások az év második felében. A bizonytalanság folytatódik, a munkaadók nem bíznak jelentős változásban.

A 42 ország és terület 65 000 munkaadójának megkérdezésével készült felmérésből kiderül:

  • Lassul a munkahelyek számának bővítése:31 ország munkaadói tervezik a munkahelyek számának bővítését, szemben az előző negyedévi 32-vel. A kilátások 17 országban javultak az előző negyedévhez képest, míg 21-ben romlottak. Az egy évvel korábbi adatokhoz viszonyítva 14 országban erősödik, míg 26-ban gyengül a felvételi kedv.
  • A fejlődő országok vezetik a listát: A taiwani, brazil, panamai, perui és török munkaadók várakozásai a leg optimistábbak. A legnehezebb helyzetben az Olasz, Ír és Spanyol munkakeresők vannak.
  • Európa továbbra is ellenszélben: Bár a várakozások az EMEA régió 24 országából 13-ban pozitívak, 9 ország munkaadói még mindig nagyobb arányban terveznek elbocsátást, mint felvételt. Ez a szám megegyezik az előző negyedévben mérttel. A Munkaerő-piaci Mutató négy év óta először negatív Franciaországban. Bár a görögországi előrejelzés változatlanul negatív, úgy tűnik, a kilátások javulásnak indultak.
  • Ázsia pozitív, de megtorpanni látszik: A régió mind a nyolc országában a munkaerő bővítésére számítanak a munkaadók, ugyanakkor Indiából a felmérés kezdete, vagyis nyolc év óta a leggyengébb várakozásokat jelezték. Kína mutatója ugyancsak a leggyengébb az elmúlt három és fél év óta.
  • Az amerikai munkaadók optimisták:  Az Egyesült Államok munkaadói az elmúlt négy év legoptimistább várakozásait jelezték.

 

“A világ munkaadói egyre inkább hozzászoknak a kiszámíthatatlan gazdasági környezethez, és rugalmasan alkalmazkodnak az állandó változásokhoz.” – mondta Jeffrey A. Joerres, a ManpowerGroup elnök-vezérigazgatója.– “Fegyelmezettek, nem kockáztatnak csak annyit, amennyit a piac megkövetel.”

“A lassú növekedés ugyanakkor szakember hiányt is okoz. Azok a munkaadók, akik új munkatársakat keresnek, alaposabban megválogatják, kiket vesznek fel, hiszen nincs idő és pénz a kevésbé képzett jelentkezők képességeinek fejlesztésére. Amennyiben az áruk és szolgáltatások iránti kereslet robusztusabb növekedésnek indul, a szakember hiány még szembetűnőbb lesz, hiszen az igényeknek azonnal meg kell felelni.”

“Európát továbbra is a bizonytalanság uralja. A térségben Törökországban a legjobbak a kilátások, de még itt is enyhe gyengülés jelei mutatkoznak, mind negyedéves, mind pedig éves összehasonlításban. Franciaország recesszióba csúszott, és a német munkaadók is inkább kivárnak. A kilátások romlottak ugyan a legnagyobb piacokon, de a brit munkaadók óvatosan optimisták, és – bár a mutató változatlanul negatív – a görög munkaadók a kilátások javulásáról számolnak be, immár az egymást követő negyedik negyedévben.”

A bejegyzés trackback címe:

https://silverfox.blog.hu/api/trackback/id/tr135355123

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása