Mit gondolsz arról az emberről, aki nem tud helyesen írni? Igen, nagyjából mindenki azt gondolja. Persze vannak akiknek felmentésük van helyesírásból - ők a diszlexiások - de őket leszámítva, mindenkinél alap elvárás, hogy ismerje a szabályokat, különösen ha az önéletrajzról van szó. Itt van néhány tipp, amit érdemes figyelembe venni.
Ne bízz a szövegszerkesztők ellenőrző programjaiban
Egy kattintás és minden rendben lesz! Ez egy tévhit. A Word például következetesen rossz választ ad egyik-másik magyar helyesírási szabályra. A nyelvtant sajnos nem lehet megúszni. A piros aláhúzás persze sokat segít, de 100 százalékos biztonságot nem ad.
Ne használj indokolatlanul nagybetűket
Sokan azt hiszik, hogy ami Fontos azt érdemes NAGYBETŰKKEL írni. Tévedés. Nem szükséges, sőt árulkodó. Kutatások bizonyítják, hogy sokkal nehezebb azt a szöveget olvasni, amelyikben a szavak mindig nagybetűvel kezdődnek, mint a folyamatosan kisbetűket alkalmazó szövegeket. Szövegértelmezés során az agy egyszerűbben kezeli a megszokásokat, mint az indokolatlan és logikátlan kiemeléseket.
Használd az egyes szám első személyt
Általános tanács talán, de a munkaadók jobban szeretik, ha valaki egyes szám első személyben írja az önéletrajzát. Ezért inkább használd az "Beszélek angolul..... vagy Én...... szerkezeteket és ügyelj arra, hogy a szövegben később se válts harmadik személyre.
Használd helyesen az igeidőket
A múltban szerzett tapasztalatokat összesítsd múltidőben, míg az aktuális képességeidről beszélj jelenidőben. Az igeidők használatára is érvényes, hogy egyszerűbb megérteni azt a szöveget, amiben az igeidőket helyesen használják, mint amelyikben helytelenül.
Ne használj rövidítéseket
Vannak bizonyos képességek, különösen az informatikában, amelyekről a szakmában mindenki tudja, hogy mit takar. Ennek ellenére akkor jársz el helyesen, ha segíted a megértést és legalább egyszer a rövidítéseid megmagyarázod. Ha egyszer már valamit kiírtál teljes hosszában, utána már rövidítheted.