Az elmúlt 30 évben, azok a kollégák, azok a kolléganők voltak a legjobb munkatársak, akiknek legalább két gyerekük volt. Erre a megállapításra jutott az egyik amerikai pénzintézet. A meglehetősen intuitív következtetést egy kutatás követte. Az eredmény igazolta a tapasztalatot, a magasan képzett nők közül például valóban hatékonyabbak, eredményesebbek azok, akik két gyermeket nevelnek.
Federal Reserve Bank of St. Louis 10 ezer fő bevonásával kutatást végzett. Magasan képzett férfiakat és nőket kérdezett meg és elemezte a munkájukat. A kísérleti alanyokat több csoportba osztották. Férfiaknál és nőknél egyaránt voltak gyermektelenek, egy gyermekesek és olyanok, akiknek kettő vagy több gyermeke volt. Nézték továbbá azt is, hogy miként alakult a megkérdezettek karrierje, ha gyerekkel, gyerekekkel vagy még egyedül indult.
Azok a férfiak, akiknek két gyermekük volt, hatékonyabbnak bizonyultak azoknál, akiknek csak egy, vagy egy gyermekük sem volt.
Sokkal érdekesebb eredményt mutatnak a nők. A két gyermeket vállaló nők karrierjének első öt éve is sikeresebb azokénál, akik csak egy, vagy egy gyermeket sem vállaltak.
Ennek vélhetően az lehet az oka, hogy aki karrierje elején tudta, hogy több gyermeket akar, az másként használta ki a munkában töltött első éveket. Másként élt a lehetőségekkel és másként gondolkodott például a járulékokról is, mert tudta, tudhatta, hogy a korábbi fizetése fontos lehet a későbbi években, amikor otthon neveli majd gyermekét.
A kutatás eredményei alapján elmondható, hogy 15 -17%-kal hatékonyabbak, eredményesebbek azok a nők, akiknek gyerekük van. Akinek csak egy, az 9.5%-kal, a második gyerek után pedig plusz 12.5%-kal hatékonyabb a gyermekteleneknél. Ami viszont meglepő, hogy a harmadik gyerek már csökkenést okozhat a produktivitásban.
A gyermeket vállalók hatékonyságát tovább elemezve a kutatók azt találták, hogy szülés előtt és jóval a szülés után mutatható ki a nagyobb hatékonyság. A szülés közvetlen közelében azonban a figyelem a gyerekekre irányul.
A kutatók sok egyéb tulajdonság mellett például azt találták, hogy a több gyermek vállalását tervező nők "hiperszervezettek", ami magyarázat lehet az eredményességükre.