A Conference Board, egy new yorki székhelyű nonprofit társaság felmérése szerint, az Egyesült Államok munkavállalóinak 52,3%-a elégedetlen a munkahelyével. A felmérést 1987 óta minden évben elkészítik. Akkor – csaknem három évtizede – még a megkérdezettek 61,1%-a vallotta magát elégedettnek. Az arány azóta szinte folyamatosan csökken, a mélypontot 2010-ben, a nagy válság után érte el, amikor a dolgozók mindössze 42,6%-a mondta azt, hogy elégedett a munkahelyével.
Egy magyarországi multi környezetben végzett kutatás alapján a magyar munkaválalók elégedettsége és motiváltsága csökent az elmúlt egy évben, annak ellenére, hogy a szervezetükről, a szervezetük szolgáltatásairól sokkal elismerőbben beszélt. Ellentétben az amerikai trendekkel Magyarországon a nők az elégedettebbek, míg a férfiak kevésbé. A férfiak inkább hajlamosak úgy dönteni, hogy váltanak, míg a nők kevésbé.
A nemzetközi kutatás több, a munkahellyel kapcsolatos tényezőre is rákérdez, például a bérekre, az előmeneteli lehetőségekre, a szabadság- és betegszabadság kérdésére, az egészség- és nyugdíjbiztosítás politikára. 1987-ben a munkavállalók még valamennyi kérdésre optimistábban válaszoltak, mint tavaly.
Magyarországon is hasonló a helyzet a jövőre, különösen a távolabbi jövőre vonatkozóan.
Az egyetlen kivétel, a fizikai környezet és a munkaeszközök minősége. A különbség viszont itt is elenyésző. 1987-ben a válaszadók 54,6%-a volt elégedett a munkahelyi környezettel, míg tavaly 56,4%-uk. A munkaeszközök minőségét a felmérés kezdetekor 54,7% értékelte kiválónak, míg most 55,2%.
És hogy mitől lesz egy munkavállaló elégedett? A listát az érdekes munka és a munkatársak vezetik, 59, illetve 60,6%-kal.
Ugyanakkor a legaggasztóbb az elbocsátás réme. Annak ellenére, hogy az amerikai munkaerőpiac a gyógyulás jeleit mutatja, a munkavállalóknak csupán 46.6%-a érzi biztosnak a munkahelyét, szemben az 1987-ben mért 59,4%-kal.
Az Egyesült Államokbelivel ellentétben Magyarországon tapasztalható fordított és negatív trendek elsősorban azzal lehetnek összefüggésben, hogy a magyar munkavállalók nehezebben alkalmazkodnak a folyamatosan változó munkakörülményekhez, a változáshoz általában – mondta Fülöp Zsuzsa a ManpowerGroup kiválasztási szakértője. A 2008-as gazdasági válság ugyan sokat javított a változáskezelésben, de az évtizedes beidegződéseket, a „nyugdíjas állás” képét nagyon nehéz elengedni.
És még egy érdekes felmérés!