Bár az okostelefonokra letöltött játékok egyre inkább háttérbe szorítják a hajdan oly népszerű keresztrejtvényeket, érdemes újra újságot és tollat ragadni, a tipikusan unaloműzőnek tartott játékról ugyanis bebizonyították: komoly egészségügyi előnyei vannak.
Javítja a közérzetet
Amikor az utolsó négyzetbe is bekerül a megfelelő betű, különös elégedettséget érzünk. Talán elsőre lényegtelennek tűnik, de egyáltalán nem az! Ilyenkor a szervezetünkben termelődő dopamin okozza a kellemes érzést. Anélkül, hogy stimulálnánk az agyunkat, a dopamin szint csökken, hiánya pedig apátiához, depresszióhoz vezet.
Csökkenti az Alzheimer-kór és a demencia kialakulásának veszélyét
Bizonyított, hogy a folyamatos mentális stimuláció segít megelőzni az időskori neurológiai problémákat. Nem titok, az időskori hanyatlás a legtöbb embernél akkor kezdődik, amikor abbahagyja a munkát, unatkozik, egyedül van. Az olvasás, a rejtvényfejtés a magányra és az unalomra is jó orvosság.
Csökkenti a stresszt
A keresztrejtvényfejtés szórakoztat és leköti a figyelmünket, így eltereli a gondolatokat a mindennapi nyomasztó problémákról. Az olyan, gondolkodást igénylő tevékenységek, mint a rejtvényfejtés vagy a sakk sokkal pihentetőbbek, mint például a tévénézés.
Segít szinten tartani a verbális képességeket
Megfigyelhető, hogy aki sokat van egyedül, egy idő után nehezebben kommunikál, keresi a szavakat, megfelelő kifejezéseket. A keresztrejtvény abban is segít, hogy szókincsünket szinten tartsuk.
Kiváló társasági szórakozás
A rejtvényfejtést általában magányos tevékenységnek tartjuk. De próbáld ki egyszer párosan, vagy csapatban! A közös gondolkodás, élmény, csapatmunka növeli a gondolkodás sebességét, javítja a kommunikációs képességeket, nem utolsó sorban pedig szórakoztató.