Rekord számú, 6, 8 millió friss diplomásnak kellene munkát találnia Kínában. Nagy ország, dübörgő gazdaság – gondolhatnánk, könnyű a dolguk. Annyira azonban mégsem. A kínai gőzhenger ugyanis a globális krízis kitörése óta nem lassult olyan mértékben, mint az idén, így a munkaerőpiac is a legrosszabb képet mutatja 2009 óta.
Ráadásul tavaly kevesebben, 6,6 milliónyian fejezték be egyetemi tanulmányaikat, míg két éve 6, 3 millió friss diplomás került a munkaerőpiacra.
Becslések szerint a multinacionális cégek az idén 15%-kal kevesebb végzőst vennének fel, mint tavaly, és 30-cal kevesebbet, mint 2010-ben. A munkaerőpiaci szakértők úgy számolnak, a végzősök 20-30%-a nem talál a végzettségének megfelelő munkát. Már tavaly is hasonló volt az arány: a végzettek 78%-a tudott elhelyezkedni.
A mostanában végző, 90-es években született egyetemisták többsége tehetős családokból jön, így a számukra nem megfelelő munka helyett inkább a munkanélküliséget választják – vélik a helyi szakértők.
A Businessweek cikke szerint a diplomás munkanélküliek egyre növekvő száma a kínai politikának is komoly fejtörést okoz. A cikk a Hong Kongi Egyetem történelem professzorát idézi, aki szerint a jól képzett egyetemisták azok, akik tudják, hogyan kell tiltakozásra mozgósítani a tömegeket.