Legalábbis ezt mutatta ki a Nottingham-i egyetem kutatása. A stresszből adódó konfliktusok minden negyedik munkavállalót érintenek Nagy Britanniában. A stresszre visszavezethető okok miatt 2005 óta negyedével emelkedett a hiányzások száma.
A kutatók szerint az a tény, hogy a dolgozók egyre jobban félnek a munkahelyük elvesztésétől, önmagában nem okolható a romló helyzetért. Azoknál a cégeknél ugyanis, ahol a vezetés próbál tenni valamit a feszültség csökkentéséért, odafigyel a munkavállalók közérzetére, a stressz mértéke és a hiányzások száma jóval alacsonyabb, ráadásul hatékonyabban működnek.
A kutatás során 17 000 munkavállalót kérdeztek – először 2005-ben, majd 2009-ben a válság csúcsán– arról, mennyire érzik magukat stresszesnek, illetve mennyit hiányoznak a munkából a stresszre visszavezethető okok miatt. Az egyértelmű emelkedés bizonyítja, hogy a romló gazdasági helyzet komoly egészségügyi krízist is okoz. Vagyis, ha épp nem „dübörög” a gazdaság, jobban oda kell – kellene – figyelni a dolgozók egészségére. Amikor az emberek félnek attól, hogy elveszítik a munkájukat, hajlamosak arra, hogy az egyébként apró problémákat is felnagyítsák, gyanús jeleket lássanak ott is, ahol nincsenek. Ezért különösen fontos, hogy a vezetők proaktívak legyenek, világosan kommunikáljanak, és legalább a félreértésekből adódó szorongást oldják – javasolják a kutatás készítői.