Nemcsak Magyarországon, Európa más országaiban is szenvednek attól, hogy nem beszélnek nyelveket. Nehezen találnak munkát, vagy nehezen boldogulnak a ma már egyre nyitottabbá váló világban. Az álláshirdetések között böngészve azt látni, hogy leggyakrabban kínai (mandarin) nyelvet beszélőket keresnek a munkáltatók. De nem ritka az sem, hogy közép-kelet-európai nyelveket beszélők járnak jobban.
Az Egyesült Királyságban élők például kifejezetten hátrányban vannak. Ők kényelmesen hátradőlve figyelték az európai munkaerő-piac kinyitását, hiszen ők világnyelven beszélnek, és nem érezték szükségét annak, hogy bármilyen más nyelven megtanuljanak.
Egy felmérés szerint a munkavállalók ötöde nem talál munkát azért, mert nem beszél az angolon kívül semmilyen más nyelvet. Ez különösen az ügyfélszolgálati munkában és a számítástechnikai cégeknél jellemző. Érthető mindkettő. Az ügyfélszolgálatokon azért szükséges, mert rettenetesen megnőtt a Nagy-Britanniában dolgozó külföldiek száma, akik nem, vagy csak nagyon alacsony szinten beszélnek angolul. A számítástechnikai cégek – a szakember szerint – azért követelik meg az idegen nyelvet, mert ez a piac már az unió bővítése előtti időszakban is globális volt, elengedhetetlen a dél-ameirkai, kelet-európai nyelvek ismerete.
De ugyanezt az eredményt hozta a Brit Iparszövetségnél végzett felmérés is. A tanulmány szerint 10-ből hét vállalkozás értékeli és fontosabbnak tartja a nyelvtudást, mint a tapasztalatot. Ez a vizsgálat azt is kimutatta, hogy a francia, a német, a mandarin és a kantoni (mindkét utóbbi nyelv a kínai nyelvterületen használatos) a legkeresettebb.
Észak-Írország van a legnehezebb helyzetben. Az itt élő emberek 34 százaléka nem beszél semmilyen idegen nyelvet, míg ez az arány mindössze 17 százalék Angliában, 13 százalék Skóciában, és 9 százalék Walesben.
A szakemberek azt mondják, munka van az Egyesült Királyságban, és egyáltalán nem csoda, hogy a munkanélküliséggel küszködő Kelet-Közép-Európa ide ontja a dolgozni vágyó embereket, hiszen itt szívesen is fogadják őket.