- 1886 május elsején dolgozók tömegei vonultak az utcákra Chicagoban, azt követelve, hogy a napi 12 órás munkaidőt 8 órásra csökkentsék. A tüntetéssorozat a következő napokban is folytatódott, mígnem május 4-én véres összecsapásokba torkollott a tüntetők és a rendőrök között. A több halálos áldozatot követelő zavargások Haymarket incidens néven vonultak be a történelembe. Május elsejét évekkel később, 1891-ben a II. Internacionálé II. kongresszusán nyilvánították a munkásosztály ünnepévé. Bár a munka ünnepe Amerikából ered, az Egyesült Államokban és Kanadában nem ezen a napon, hanem szeptember első hétfőjén tartják. Bár május elsejét több száz országban ünneplik, csupán körülbelül hatvanban számít hivatalos munkaszüneti napnak.
- Az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi szervezetének adatai szerint a világ 7 milliárdos népességéből 3 milliárd ember munkavállaló, és körülbelül 240 millió hivatalosan munkanélküli.
- Ugyancsak az ILO adatai szerint a 2008-as válság ellenére a munkanélküliségi ráta világátlaga ebben a században 5,8 és 5,9% körül mozog. 2019-ig várhatóan ugyanez az arány marad, annak ellenére, hogy a munkanélküliek száma 61 millióval nő, és várhatóan 220 millió új munkahely jön létre.
- Napjainkban becslések szerint 30 millióan élnek rabszolgaként, és körülbelül 32 milliárd dollár profitot termelnek az emberkereskedőknek.
- A gyerekmunkások száma világszerte körülbelül 200 millió. Közülük 120 millióan kimondottan veszélyes munkát végeznek. Hetvenhárom millióra becsülik a tíz évnél fiatalabb gyerekmunkások számát.
- A Világbank előrejelzése szerint az év végére 3,4 milliárd lesz a dolgozók száma. Közülük 2 milliárd férfi, 1,4 milliárd nő. 2030-ra az összes dolgozó száma meghaladja a 4 milliárdot, köztük a férfiak 2,4 milliárdan, a nők pedig 1,6 milliárdan lesznek.
Durva becslések szerint az átlagkereset világszerte havi 1200 dollár (325 000 Ft). Az átlag azonban megtévesztő, hiszen sok olyan ország van, ahol a havi kereset 100 dollár (kb. 27000 Ft) alatt van.