Ruth Brunn 98 éves. Egy idősotthonban él. Kerekesszékkel közlekedik. Soha korábban nem használt semmiféle drogot. Az utóbbi időben azonban a napi rutin részévé vált nála egy kicsi zöld cannabiszolajjal töltött kapszula. „Nem érzem, hogy különösebben feldobna, a fájdalmat viszont tompítja.” – mondja az idős asszony, aki évtizedek óta szenved ízületi fájdalmaktól.
Nem ő az egyetlen rendszeres kannabisz fogyasztó a new york-i idősotthonban. Az intézmény vezetősége ugyanis szokatlan lépésre szánta el magát: a hagyományos, receptre felírt gyógyszerek helyett alternatív medicinaként használják.
Módszerük szokatlan, de nem egyedülálló. A krónikus fájdalmat egyre több intézményben kúrálják ily módon. A kannabisz ugyanis sokkal kevésbé addiktív, mint a morfin tartalmú fájdalomcsillapítók, és gyakorlatilag nincs semmiféle mellékhatása – állítják a módszer pártolói.
Persze rengeteg olyan otthon is van, ahol az orvosi célú kannabiszt, noha legális, nem alkalmazzák. Hivatalosan. Amióta ugyanis több amerikai államban legalizálták rekreációs céllal a marijuanát, egyre több idős ember használja. Igaz, nem a kapszulába zárt kivonatot, hanem a „hagyományos” füvet. „Nem hirdetjük, de szemet hunyunk felette” – nyilatkozta az egyik ilyen otthon vezetője.
Felmérések szerint a 65 évnél idősebbek képviselik azt a korosztályt, amelyben a leglátványosabban emelkedett a fogyasztók száma, az elmúlt években 250%-kal!
A marihuana orvosi hatásait egyre többen kutatják. A fájdalomcsillapítás mellett az eddigi eredmények szerint a rákbetegek állapotát javítja, hatásos a zöldhályog kezelésében, a sclerosis multiplexben és Alzheimer-kórban szenvedőknél, az epilepszia és a Chron-betegség kezelésében.
„Nagyon fontos lenne a felvilágosítás, az edukáció.” – figyelmeztetnek még azok az orvosok is, akik egyébként támogatják a kannabisz orvosi alkalmazását. „Míg az elszívott fűnek vannak káros mellékhatásai, a kannabisz olajnak gyakorlatilag nincsenek. Mindenképpen oda kell figyelni az adagolásra is, hiszen az idős emberek szervezete sokszor máshogy reagál, mint mondjuk a negyveneseké.”