Egyetlen régi-új kispostát nyittatott eddig újra az Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a következő beindítása előtt még lefolytat egy alapos igényfelmérést. Az biztos, hogy a kistelepülési posták megszokott régi üzemeltetési formájában milliárdos veszteséget termelnének a Magyar Posta számára, amely az üzleti kockázat minimalizálása érdekében a bezárások mellett több száz hivatal működtetését külső vállalkozások kezébe adta. Megjelentek a posta shopok, de egy évig így is az állam fizeti az alkalmazottak bérét.
Az alig több mint 500 lakosú Küngösön augusztus végén nyitott újra a posta. A Balaton-parti település volt az első a kormány programjában. Azt egyelőre nem tudni, mikor és hol jön majd a második. Nyitrai Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára azt mondta, felmérésbe kezdtek, amely arra hivatott, hogy megvizsgálja, egyáltalán hol van igény a kisposták újraindítására. Nyitrai szerint ugyanis ott nincs értelme erőltetni a hivatalok ismételt beüzemelését, ahol megkedvelték és elégedettek is a mobilpostával.

A küngösiek nem fértek be a megnyitóra
A Magyar Postának a „racionalizálásnak” áldozatul esett küngösi kisposta újraindítása nem jelent különösebben nagy terhet, 4-5 milliós ráfordítást terveznek erre az évre, de ha az összes a faluban, néhány ezer fős városban lévő hivatalt kellene a klasszikus módon üzemeltetni, az komoly ráfizetést okozna a cégnek.
A Posta az elmúlt években kiadáscsökkentési célzattal ki is adta vállalkozásoknak azokat a kisebb településéken működő hivatalait, amelyeket a lakosság létszáma miatt nem zárhatott be. Tavaly év végén egyetlen közbeszerzési eljárásban közel milliárd forintos forgalmi értéken 78 település postai szolgálatóhelyeinek üzemeltetését hirdette meg a cég.
A Magyar Posta legnagyobb partnercége a nyíregyházi székhelyű Szavanna GH Invest egymaga 134 hivatalt vett át az ország több megyéjében. A Szavanna azért tudja a kis forgalom ellenére elkerülni a veszteségeket, mert a szerződése lehetővé teszi, hogy a postai szolgáltatások mellett egy sor kiegészítő tevékenységet végezzenek alkalmazottai. Gonda Barna, a vállalkozás tulajdonosa elmondta, hogy a forgalom növelése érdekében a kozmetikai cikkektől a könyveken át a dvd-kig, számos terméket felvettek a hivatalokban kapható áruk listájára.
Az új vállalkozások beindítása mindezek ellenére nem járt áldozatok nélkül. Gonda Barna szerint átlagosan 30 százalékkal kevesebb alkalmazottat tudnak foglalkoztatni ahhoz, hogy a többi munkahely megmaradhasson, ráadásul az első évben az állam is nyújt bértámogatást. A Szavanna cserében vállalta, hogy újabb egy évig tovább foglalkoztatja postásait.
A kiszervezett hivatalokban elvégezett szolgáltatásokért a Magyar Posta forgalmi jutalékot fizet a vállalkozóknak, ami a hálózat megmaradása mellett jelentős spórolási lehetőséget biztosít az állami vállalatnak.
Gonda Barna szerint a jutalékos megoldás, valamint a települések önkormányzataival történő kooperáció – önkormányzati helyiségek használata, önkormányzati alkalmazottak részmunkaidős foglalkoztatása – olyan üzleti lehetőségeket rejtenek, amelyek akár a mobilpostánál is olcsóbbá teszik a hivatalok fenntartását.
(szöveg: spirk)