Melyik a legfontosabb, ha valaki a legjobb jelöltet akarja megtalálni. Tehetség, kreativitás, szenvedély? Ma mindenki megőröl azért, hogy megtalálja a legtehetségesebb jelöltet. A téma egyik amerikai szakértője Douglas Conant néhány hónappal ezelőtt írt egy blogbejegyzést, amelyben három fontos képesség egyvelegéről beszél - ezek az alkalmasság, a karakter és az szaktudás, és mindhárom csapatjátékosként.
Pszichológusok szerint ezek mind fontosak, de mindezeknél sokkal fontosabb valami, amit a pszichológia belső motivációnak, a hétköznapi nyelv pedig "szenvedélynek" hív. Enélkül egyetlen tehetség sem ér el sikereket.
Kutatók régóta vizsgálják a kreativitás és a belső motiváció kapcsolatát, vagyis azt, hogy mi kell ahhoz, hogy a kreativitás előtörjön egy emberből. Vizsgálták gyerekeknél, főiskolásoknál, művészeknél és még sok területen és azt tapasztalták, hogy csak akkor érvényesül a kreativitás, ha az együtt jár a munka iránti elkötelezettséggel, belső motivációval, szenvedéllyel!
A fizikai Nobel díjas Arthur Schawlow mondta egyszer, hogy gyakran nem a legtehetségesebb kutatók érnek el igazi sikereket, hanem azok akikben olthatatlan a vágy annak kiderítésére, hogy mi a megoldás, vagyis a motiváció, a szenvedély.
A belső motiváció által hajtott emberek a legtöbb területen hatékonyabbak. Gondoljunk csak egy feladatra - mondjuk egy marketing problémára. A legtöbb üzleti problémának több megoldása is lehet, és van egy közülük, amelyet a legtöbben választanának, ha ez lenne a feladatuk. Ha az ember olyan, hogy meg akar felelni a külső elvárásoknak és azt az utat választja ezért,amit a többség, akkor a feladatot megoldotta de a munka unalmas és nem visz előrébb. Ha valaki a járt utat egy kreatívabb járatlanért felad és a feladatot így is megoldja, sőt új irányokat talál, akkor a feladat megoldása élvezetet jelent. Ez a legfontosabb!
Mindezek alapján hogyan keressen új munkatársat az ember?
Először is keresse azokat akik szenvedéllyel dolgoznak, a tehetség másodlagos!
Másodszor támogassa a szenvedélyt, az a belső motivációt, amely a munkatársat új irányok kipróbálására vezet!
Végül pedig tartson önvizsgálatot! Aki maga sem végzi munkáját szenvedéllyel, nem fogja elviselni maga körül azokat, aki így dolgoznak!
Jó keresgélést!