Mi az a “rejtett munkaerőpiac”? Philip Bolton coach, a careershifters oldalán azt írja: a szabad munkahelyek körülbelül hetven százalékát soha nem hirdetik meg! Vagyis ezek azok az állások, amelyeket ajánlás, személyes ismeretség alapján töltenek be. Ezért aztán, ha valaki állást keres, legalább olyan fontos kihasználnia a létező kapcsolatrendszerét, mint a hirdetéseket bújnia.
A tanácsadó szerint az álláskeresés olyan, mint a kincsvadászat. Ha tudjuk,mit is keresünk, nagyobb eséllyel bukkanunk rá. Vagyis az első lépés, hogy pontosan definiáljuk, milyen állást is szeretnénk. Próbáljunk – a saját magunk számára is – lényegretörően fogalmazni.
Milyen állást keresünk? (marketinges, értékesítő, pénzügyes, projektmenedzser?)
Melyik szektorban szeretnénk dolgozni? (pénzügy, gyártás, non-profit, kormányzati, klereskedelmi, divat?)
Egy-két példa az ideális pozícióra: pl. kommunikációs vezető, marketing asszisztens.
Egyéb fontos tényezők: pl. a cég mérete, rugalmasság, fizetés.
Nevezzünk meg néhány céget, ahol szívesen dolgoznánk.
Ha ezzel megvagyunk, legalább azt tudjuk, hogy az eldugott kincs hogyan, és körülbelül merre ragyog. Most elő az ásóval, indulhat a kincsvadászat. Leginkább online.
Állást keresek! De komolyan! Kétségbe vagyok esve, bármi érdekel, ami szembe jön. Tudsz segíteni?
Új kihívást keresek! Szívesen használnám a marketing és kommunikációs képességemet egy high tech cégnél új piacok meghódítására. Az ideális megoldás egy marketing menedzseri, vagy marketing igazgatói állás lenne számomra. Remélem tudsz segíteni abban, hogy ilyen állást találjak, vagy bemutatni valakinek, aki segíthet ilyen pozíciót találni egy elismert high tech cégnél, mint például az IBM, a Cisco vagy az Apple. Kérlek, írj egy e-mailt, ha van ötleted!
Az első üzenet arról szól, hogy ötleted sincs. A második –mivel elég konkrét – lehet, hogy egy ex kollégádat, barátodat, barátod barátját személyesen eltalálja. Ilyenkor sokkal jobbak az esélyeid arra, hogy választ is kapj.
Első körben a szűkebb ismeretségi körnek érdemes elküldeni az üzenetet. Ők tényleg ismernek, tisztában vannak a képességeiddel. Azért náluk sem árt a vasat addig ütni, amíg meleg. Egy telefon, egy személyes találkozás egy csésze kávé mellett segíthet abban, hogy a kérésed valóban komolyan vegyék, és az e-mail ne sikkadjon el száz másik között. És még valami, ami fontos: ne sértődj meg, ha nemet mondanak! Valószínűleg, ha tudnának, segítenének.