A december általában a legálmosabb hónap – az álláspiacon is. Ilyenkor már alig akad olyan cég, amely meghirdetné az üres álláshelyeket, amelynél folyamatosan interjúztatnának. Ellenben a január – új év, új remények – az álláskeresők és az állást kínálók számára is. A statisztikák szerint a legjobb időszak az állásvadászatra a január és március közötti időszak. A Forbes magazin röviden összefoglalta azokat a trendeket, amelyekre érdemes odafigyelniük azoknak, akik 2013-ban szeretnének munkahelyet találni.
Bérelj profi önéletrajz írót! Hol vannak már azok az idők, amikor az önéletrajz egy kézzel írott röpke életregényre hasonlított? Amerikában az álláskeresők 40%-a profikra bízza a CV írást. Nehéz ugyanis objektívnek maradni, ha önmagunkról írunk. Egy külső szem mindig jobban meg tudja ítélni, mi az, ami személyes karrier történetünkből a legfontosabb lehet a jövendő munkaadó számára. Az önéletrajzokat sokszor számítógépes programokkal szűrik, így ha a kulcsszavak hiányoznak, el sem olvassák. Fontos tehát, hogy mindig a megfelelő terminológiát alkalmazzuk. Hogy ez mi? Na ezt tudják a profik! Igaz, borsos árat kérnek érte. A szakértői segítség kb. 400 dollárba kerül. (A neten viszont ingyen is találhatunk jó tanácsokat, és mintákat!)
Keress rá a nevedre! Az álláskeresők 35%-a legalább évente egyszer beírja a nevét a google-ba. 16% viszont soha. A tanácsadók szerint a digitális jelenlét ma már nélkülözhetetlen. A munkaadók is megnézik, kiről, mit találnak. Nem árt ellenőrizni, hogy a világháló aktuális információt ad-e rólunk.
Légy jelen a Top 4 közösségi oldalon! Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest. Az amerikai munkaadók ezeket figyelik. Nem csak a kapcsolatok feltérképezésére jók, hanem a szakmai brand felépítésére is. Amellett, hogy a karrierünk fontos állomásait bemutathatjuk, érdemes megadni olyan linkeket, amelyek szakmai szempontból relevánsak lehetnek. Ha megosztunk az iparággal kapcsolatos infókat, friss híreket, azt mutatja, hogy naprakészek vagyunk a területünkön. A munkaadók 85%-a nyilatkozott úgy, hogy a digitális jelenlét befolyásolja a döntését. De csak óvatosan! A rossz helyesírás az egyik legnagyobb hiba, amit az álláskereső elkövethet.
Fontos a megjelenés! Nem csak digitálisan, személyesen is. Bevallják vagy nem, az mberek egy másodperc töredéke alatt ítélnek a külső alapján. A profilkép lehetőleg egy jó minőségű portré legyen, olyan, ami nem húsz évvel ezelőtt készült. A bulifotók, nyaralási emlékek, vagy viccesnek szánt képek nem nyerők! A személyes megjelenésnél pedig első az ápoltság, és az alkalomnak megfelelő öltözködés.
Légy mobil! Az okostelefonok segíthetnek az álláskeresésben is. Gyakorlatilag nincs holtidő, ezekkel a szerkezetekkel bárhol, bármikor készenlétben lehetünk. Új ajánlat érkezett? Már küldhetjük is a telefonra mentett önéletrajzot. E-mailt kaptunk? Akár a buszon ülve is válaszolhatunk rá. A gyorsaság az álláskeresésben is aranyat ér!