Vannak önéletrajzok, amelyeknek terjedelme vetekszik a telefonkönyvével. Ha te is azok közé tartozol, akik nem tudtak – vagy akiket nem hagytak – sokáig megmaradni a munkahelyükön, nem árt, ha felkészülsz a következő kérdésre: Miért hagyta ott az előző munkahelyét?
Legyen mindig kéznél egy jó ok, még ha kozmetikázni is kell egy kissé a valóságot. Hogy mi számít jó oknak? Az idióta kollégák vagy főnökök, a kevés fizetés, a túl sok munka, a korai kelés semmiképpen. Még akkor sem, ha mindez valóban igaz, és a gyakorlat azt mutatja, hogy sokszor oka a felmondásnak. A HR-esek azonban nem szeretnek negatív dolgokat hallani. Annál inkább olyanokat, amelyek a jövőbe mutatnak.
„Kihívásokat és nagyobb felelősséget keresek. Erre a korábbi munkahelyemen nem volt meg a lehetőség.”
„Szeretnék újfajta tapasztalatokat szerezni. Azt gondolom, Önöknél ezt megtehetem.”
„Úgy érzem, eddig rossz irányba keresgéltem. A képességeimnek és az érdeklődési körömnek az Önök által kínált munkakör felelne meg leginkább.”
Jó ok továbbá a költözködés. Persze nem a körút egyik oldaláról a másikra. Ez ugyanis aligha tűnik hitelesnek. Ugyancsak elfogadható, ha azt mondjuk, hogy az előző munkahelyünkön lezárult az a projekt, amelyen korábban dolgoztunk.
A lényeg, hogy mindig tűnjünk profinak, optimistának, és válaszoljunk röviden. A legtöbb interjúztató nem kíváncsi életünk minden apró részletére, és beéri egy rövid, de frappáns válasszal. Ha meg nem, úgyis tovább kérdez.