Jelentősen átalakult a munkaerő-piac az elmúlt 10 évben: lassúbb a növekedés, elöregedik a munkaerő és ezzel együtt a piac, folyamatosan változik a szolgáltatáspiac, a munkahatékonyság erőteljes növekedése. Ezek után nem meglepő, hogy „lyukak” keletkeznek a rendszerekben, a hiányszakmák és a túlképzés is növekszik.
A múlt és a jövő
A szakemberek azt mondják, hogy a fiatalok elkezdtek olyan szakmák felé orientálódni, amelyek várhatóan a jövőben is megmaradnak: például a számítástechnika. Másrészt elkezdtek olyan szakmát választani, amely jobban fizet – bár tegyük hozzá, a fizetés nem mindig függ az adottságoktól, tudástól és tapasztalattól.
Elemzők szerint 10 olyan nagy álláskategória van, amely nagyon sokat változott az elmúlt 10 évben: első helyen a menedzsment van. Mint állítják, egészen más képességeket és tudást várnak el a munkáltatók egy menedzsertől, mint korábban. Másrészt megjelentek olyan munkahelyek, álláslehetőségek, amelyek korábban kihalófélben voltak: a mezőgazdasági munka. Az unió kiterjesztése és a munkaerő-piac megnyitása óta ezen a területen a legnagyobb a „vándorlás”.
A múlt és a jelen
A magasan képzett szegmens és a szolgáltatási terület a munkaerő-piac két különböző szélén helyezkednek el. A legtöbb munka a magasan képzettek között, mint az egészségügy, oktatás, számítástechnika diplomát igényel és jól fizet. A szolgáltatási szektorban, mint a vendéglátóiparban dolgozók, és egészségügyi kisegítők általában elég az érettségi és rosszabbul fizet. Éppen ezért a szakértők szerint a legtöbb munkahely a legfelsőbb és a legalsóbb kategóriában képződtek, és csak elenyésző a középkategóriákban létrejövő állások száma.
Szintém elemzők állapították meg, hogy nem számít általűnos tendenciának Európában az, hogy könnyen szakmát váltanak az emberek, és különösen igaz ez a középosztályra. Az élethosszig tartó tanulás még nem terjedt el Európában úgy, ahogy azt várták, és ahogyan az szinte természetes módon az Egyesült Államokban bekövetkezett. Igaz, ehhez – szintén természerűleg – hozzátartozik az is, hogy az amerikaiak sokkal mobilisabbak, gond nélkül elköltöznek 2000 kilométerre a születési vagy aktuális lakóhelyüktől, maaximum a házat is viszik magukkal.
A piac polarizációjához az is hozzájárult, hogy a számítógép ma már teljesen meghatározó munkaeszköz minden szakmában, a felhasználók száma duplájára növekedett. Arról nem is beszélve, hogy a komputer több területen teljesen átvette az emberi munka szerepét. Igaz, vannak olyan területek, ahol a számítógép nem tudja majd átvenni az ember szerepét: az elvont és a kézműves munka. A gondolkodás és az éttermi felszolgálás például még egyáltalán nem helyettesíthető semmivel. És ilyen értelemben nem történt változás az elmúlt évtizedben.
A jövő
A jövőben rengeteg magasan képzett (kreatív gondolkodást igénylő) munkaerőre, és alacsonyan képzettekre is szükség lesz Európában. Ezen belül is az Egyesült Királyságban és Németországban. A szolgáltatási szektorban is nőni fog az álláshelyek száma, mert ezeket nagyon nehéz automatizálni.
Következtetés:
A szakemberek azt jósolják, hogy nagyon polarizált marad au európai gazdaság. Ebben az elvont, analitikus és problémamegoldó képszség kulcsfontosságú lesz, de nem mindenki talál majd itt munkát magának. A jövő gazdasága tehát nemcsak a tudás, de szolgáltató is lesz.