A hihetetlen sikertörténetek mögött a legtöbb esetben ott van a sötét múlt, és ezt sokan természetesnek is tartják. Egy kutatás szerint az emberek többsége számára egyértelmű, hogy akik a csúcson vannak, nehéz munkával jutottak oda. Más kérdés, hogy az emberek többsége erről csak a pletykalapokban szeret olvasnai, és a maga sikertörténetét egyáltalán nem a nehézségekkel, a nélkülözéssel, a hajnali ébredéssel és a késői fekvéssel képzeli. Mások szenvedjenek csak a sikerért, de én ne!
Jöjjön most néhány történet, amelyekben ma már sokan szerepelnének, de kevesen vállalnák, hogy átélik.
Ricky Gervais
Kevesen tudják, hogy az egyik legsikeresebb brit író és rendező valaha bukott pop sztár és zenei manager volt. Annyira lecsúszott, hogy szappanra sem futotta. Mosás vagy tisztálkodás? Ezt a kérdést akkoriban gyakran fel kellett tennie magának.
Aztán rádiózni kezdett, de rájött, hogy nem ért hozzá és összeállt Stephen Merchant-al. 1998-ban kirúgták őket és akkor jött a szerencsés fordulat. Egy BBC-s kurzuson megcsinálta a ma már népszerű, a sitcom világban híres The office elődjét és egyben alapját. Egyszeriben befutott, ma már mosolyogva emlékszik a "mossak vagy fürödjek" időkre.
Jim Carrey
A kanadai komikus gimmnáziumi évei egyáltalán nem vígjátékba valók. Ajtónálló biztonsági őr volt, a szüleit kellett segítenie. Elvesztették mindenüket, házukat és egy ideig egy furgonban laktak. Jim ezek után Los Angelesbe költözött, ahol különböző stand up színházakban keresett munkát.
Sokáig állt a sor végén, amíg megkapta az áttörést jelentő TV-s felkérést a "Living colors-!". Túl kellett élnie, hogy olyan nagysikerű produkciók válogatásáról küldték haza, mint a Szombat esti láz, az Agglegény party, vagy az Ollókezű Edward.
Megérte a várakozás, a ma 52 éves komikus magánvagyona nagyjából 20 millió dollár.
Walt Disney
Az egész estét rajzfilmeket ma már szinte naponta ontó Disney studió később milliárdos alapítója 16 évesen otthagyta az iskolát, hogy részt vehessen az első világháborúban, de nem engedték besorozni. Egy lapnál helyezkedett el, ahol karikaturista volt, de onnan is elküldték, mondván nincsenek jó ötletei.
Disney ezekután kezdett el rajzfilmekkel foglalkozni, de az első lépések nem voltak túl sikeresek. Egymás után ötször ment csődbe, mielőtt megalapította a későbbi Disneyland alapjait. Persze az sem ment egyik napról a másikra, ahogy fogalmazott egyszer, túl kellett élnie a kutyahúsos időket.
Első egész estét produkciója a Hófehérke is csaknem a csőd szélére sodorta. A produkció költségvetéséből gyorsan kifutott és csak kölcsönökből tudta befejezni.
A későbbi siker karakter a Miki egér is majdnem zátonyra futott. Amikor a managerek először meglátták tíltakoztak ellene, mondván: egy hatalmas egér a mozivásznon elriasztja majd a nézőket. Annak ellenére, hogy 1932 és 69 között több ötletét is elutasították, sőt egyiket-másikat ki is nevették, Disney 22 Oscar díjat söpört be és 59 jelölést kapott, többet mint bárki a történelemben.
JK Rowling
Mielőtt megírta volna a Harry Pottert annyira szegény volt, hogy majdnem utcára került, nem volt állása és gyerekeit egyedül nevelte. Gyakran előfordult, hogy vacsorára már nem jutott pénz és korgó gyomorral feküdtek az ágyba.
A Harry Potter első kéziratát 12 kiadó utasította el, míg a 13 hajlandó volt vele szóba állni. És akkor sem a kiadó igazgatójának, hanem az igazgató 8 éves lányának tetszett meg a regény és olvasta éjjel-nappal, amíg csak be nem fejezte. Ezek után hívták vissza Rowlig-ot és szerződtek le vele.
Rowling ma már milliárdos és rengeteg pénzt költ jótékony célokra.
Abraham Lincoln
Chip Conley Abraham Lincoln-ról szóló könyvében Lincoln borzalmas gyerkkoráról ír. Lincoln még nem volt 9 éves amikor elveszítette édesanyját, 26 éves volt, amikor meghalt a menyasszonya és a nővére, túlélte a maláriát, a tifuszt és a szifiliszt és még egy ló is fejbe rúgta.
Üzleti karrierjét 21 évesen kezdte, de rövidel később csődbe ment. Aztán egyetemre akart menni, de nem vették fel. Majd kölcsönöket vett fel, hogy újra kezdje, de megint csődbe ment.
És ezek után jött a politikai pálya, ami hasonlóan görönygösen indult.
Lincoln 28 éves volt, amikor a törvényhozásba nem jutott be. Aztán 33 éves, amikor a Szenátusba sem. 39 évesen újra megpróbálta, de veszített megint. Nem adta fel, 45 évesen újra megpróbálta, és újra elbukta. Közben 47 évesen a pártjának elnökhelyettesi jelölését is elveszítette. 51 évesen az Egyesült Államok elnöke lett.
Ezek az emberek nem adták fel. Elbuktak egyszer, kétszer, tízszer, sokszor, de nem adták fel.