Sokak fejében – legyenek bár munkaadók vagy munkavállalók – a két fogalom egyet jelent. Pedig ez egyáltalán nem egyértelmű. Akik emlékeznek még a szocialista éra teljes foglalkoztatására, pontosan tudják, hogy az egész nap körmöt reszelgető titkárnő nem csupán a kabarészerzők agyszüleménye volt. Volt állása, de munkája, feladata valójában jóval kevesebb akadt, mint amennyit nyolc óra alatt elvégezhetett volna.
És persze fordítva is igaz, sőt, manapság egyre inkább. Az, hogy valakinek nincs állása, egyáltalán nem biztos, hogy azt jelenti, egész nap tétlenül ücsörög otthon. Ezt a dolgozók oldaláról egyre többen ismerik fel. Kényelmesebb, sokszor anyagilag is jobb egy-egy feladatra szerződni, mint egy cégnek „eladni” magunkat, ezzel korlátozva szabadidőnket, karrier lehetőségeinket.
G. Nagy Balázs, a Manpower Business Solutions Kft. cégvezetője úgy véli, ha a hazai vállalkozások is elkezdenének hasonlóképpen gondolkodni, azzal nem csak sok pénzt spórolhatnának, hanem az egyre égetőbb munkaerőhiányra is választ adhatnának.
Vegyünk egy példát: A napokban több helyen is elhangzott, hogy Magyarországon 22 ezer informatikus hiányzik a munkaerőpiacról. Valóban ennyi? 22 ezer embernek lenne feladat, vagy ugyanennyinek munkahely?
Ma már szinte minden cégnél szükség van az informatikusok tudására, függetlenül attól, hogy az adott vállalkozás mivel foglalkozik. Nem feltétlenül fejlesztőkről, programozókról van szó. Olyanokról, akik tudják, mit kell tenni, ha például lefagy egy számítógép, nem működik a belső levelezés, egy új kolléga új gépét kell rendszerbe állítani. Az ilyen jellegű feladatokra valóban érdemes teljes munkaidőben szerződtetni valakit? Aligha. Elég megvenni a szolgáltatást akkor, amikor arra szükség van. Ez azokban a nagy irodaházakban, amelyekben több tíz cég dolgozik egymás mellett, egyszerűen megoldható. Vagyis könnyen elképzelhető, hogy valójában nem 22, hanem csupán 15 ezer informatikus hiányzik a rendszerből.
Az egyes speciális feladatok kiszervezése egyáltalán nem újdonság. Azon senki nem csodálkozik, hogy például az irodák takarítását nem belsősök, hanem külső cég végzi, mint ahogy az is általános, hogy egy könyvelő több kis vállalkozásnak könyvel. Ahogy a munkaerőhiány egyre súlyosabb problémát jelent Magyarországon, érdemes lenne azon gondolkodniuk a cégeknek, valóban minden esetben új munkatársa van szükségük, vagy a feladatokat egyszerűbb és gyorsabb kiszervezni.