Egy felmérés arra figyelmeztetett, hogy 2020-ra nem lesz elég diplomás Magyarországon. A tendencia máris megmutatkozik: jelenleg csaknem félmillióval több középfokú végzettséggel rendelkezővel van több a piacon, a magasan képzettekből viszont komoly hiány mutatkozik.
Ez akkor is így van, ha figyelembe vesszükk a frissdiplomások belépését és a nyugdíjasok egy részének visszatérését a munkaerőpiacra.
Nemcsak a végzettség szintje jelent problémát, hanem az is, ha a leendő munkavállalók más ismereteket szereznek, mint amilyenre a vállalatoknál szükség van. Jelenleg az uniós országokban átlagosan 77 százalék dolgozik a végzettségének megfelelő szakterületen, hazánkban viszont csak 71 százalék. Az előrejelzés alapján ráadásul további nehézségekre kell számítani: 8 év múlva a gyártás területén több mint 200 000 fős, a kereskedelemben pedig csaknem százezres túljelentkezés várható az elérhető állásokra (főleg alap- vagy középfokú végzettséggel rendelkezőkből). Eközben az építőiparban és az üzleti szolgáltatások területén hiány lesz jól képzett munkaerőből, például mérnökökből és IT szakemberekből. Ez az a terület, ahol érdekes kihívásokra és igen magas kereseti lehetőségre számíthatnak a szakemberek.
Jelentős növekedés tapasztalható az informatikai szakemberek bérezésében. A munkáltatók tisztában vannak azzal, hogy emelniük kell a bérsávokat, ha képzett munkaerőt szeretnének cégükhöz vonzani például az IT területen belül a telekommunikációs szektorban. Különösen nagy a piaci kereslet a JAVA, J2EE és a C/C++ programnyelveket ismerő szakemberek iránt. A helpdesk szakemberek iránt is növekszik a kereslet: a Lotus szakértelem itt kiemelt szerepet élvez, átlagosan havonta 420 ezer forintos bruttóbért kapnak a szakemberek.
Az informatikai szakképzettséggel rendelkező pályázók gyakran vonzóbbak a munkáltatók számára, mint a diplomások. A tapasztalatok továbbá azt mutatják, hogy diverzifikált tudásuk miatt a 3-5 éves munkatapasztalattal rendelkező szakemberek a legkeresettebbek – az ebbe a csoportba tartózók fizetési elvárásai gyakran azonosak az 5-7 évnyi tapasztalattal rendelkezőkével. Egy kezdő szoftverfejlesztő fizetése például bruttó 290 ezer forint, ezzel szemben 3-5 éves gyakorlattal rendelkező szoftverfejlesztő átlagosan már 600 ezer forintot keres.